Znajomość zasad zdrowego odżywiania jest kluczowa dla pacjentów po transplantacji, ponieważ prawidłowa dieta determinuje szybkość powrotu do zdrowia po przeszczepieniu. Dieta po przeszczepieniu wątroby powinna być bogata w warzywa i owoce, nabiał, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso i ryby. Dzięki zbilansowanym posiłkom oraz regularności ich spożywania można uchronić się przed otyłością, która jest groźna nie tylko dla przeszczepionego narządu, ale dla ogólnego funkcjonowania organizmu.
Dieta po przeszczepieniu wątroby – zalecenia dla Pacjentów
Zasady, jakimi powinni kierować się Pacjenci po przeszczepieniu:
- Odżywiaj się regularnie – przyjmuje się, że należy spożywać 5 posiłków dziennie, o stałych porach. Dzięki temu stężenie glukozy będzie stałe, co uchroni przed nagłym uczuciem trudnego do opanowania głodu.
- Różnorodność posiłków w oparciu o wskazane produkty. Im bardziej urozmaicony jadłospis tym więcej substancji odżywczych, witamin i minerałów jest dostarczanych do organizmu.
- Unikaj produktów wysokokalorycznych złożonych głównie z tłuszczu i cukrów, które sprzyjają tyciu.
- Unikaj tłuszczów nasyconych (np. smalec) i poddanych przetworzeniu (margaryna) oraz tych ukrytych (np. w ciastkach, czekoladzie).
- Wybieraj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (IG).
- Spożywaj dużo warzyw i owoców (oprócz grejpfruta, ze względu na możliwe interakcje z lekami immunosupresyjnymi).
- Dbaj o mikroflorę jelitową.
- Pij wodę.
- Ogranicz sól.
- Nie pij alkoholu.
Chorzy po transplantacji szczególną uwagę powinni zwrócić na spożywanie tłustych mięs i przetworów mięsnych, zapiekanek, frytek, hamburgerów i słodyczy. Nie są one wskazane w diecie po przeszczepie wątroby. Zachęcamy do zapoznania się z wykazem produktów wskazanych do spożywania, dostępnym na naszej stronie w sekcji „Niezbędnik pacjenta – zalecenia dietetyczne”– zobacz więcej.
Należy pamiętać, że u chorych po przeszczepieniu wątroby może rozwinąć się cukrzyca potransplantacyjna. Pacjenci z cukrzycą muszą regularnie dokonywać pomiarów stężenia glukozy we krwi. Zmiana sposobu odżywiania, w tym przestrzeganie powyższych zaleceń może znacznie zmniejszyć u nich zapotrzebowanie na insulinę. Dodatkowo umiarkowany i systematyczny wysiłek fizyczny, który pomoże zredukować zbędną masę ciała również przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania na insulinę. Nie zapominajmy także o wodzie, której odpowiednia ilość jest niezbędna do funkcjonowania organizmu. Odpowiednia ilość przyjmowanych płynów jest kluczowym elementem w powrocie do zdrowia, zarówno dla pacjentów po przeszczepie nerki, jak i wątroby
Konsekwencje zdrowotne otyłości
Konsekwencje zdrowotne otyłości są ogromne. Należą do nich: cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, udar mózgu, zawał serca, wzrost stężenia cholesterolu we krwi (zwłaszcza frakcji LDL) i trójglicerydów, uszkodzenia kłębuszków nerkowych, bezdech nocny, trudności w oddychaniu, refluks żołądkowo-jelitowy, stłuszczenie wątroby, kamica pęcherzyka żółciowego, ból pleców, choroba zwyrodnieniowa stawów, żylaki, rozstępy, choroby nowotworowe, problemy psychologiczno-społeczne. Warto zatem zastosować się do przytoczonych zasad zdrowego odżywania i wiedzieć, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta po przeszczepie wątroby. W przypadku problemów z utrzymaniem właściwej wagi zachęcamy do umówienia się na wizytę do dietetyka. Pamiętaj jednak, aby przedstawić dietetykowi cały obraz swojej sytuacji zdrowotnej. W razie wątpliwości skontaktuj się również ze swoim lekarzem prowadzącym.
Autor:
Redakcja biorcyzycia.pl
Data aktualizacji:
2020-10-02 06:38:29
Autor:
Redakcja biorcyzycia.pl
Data aktualizacji:
2 października 2020
Powiązane tematy
Poleć znajomemu
Polecamy
wróć do Bazy wiedzyMasz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?
skontaktuj się z namiCHIESI/KBŁ/BŻ/102/10/2020