Pierwszy dzień w pracy po przeszczepieniu następuje zazwyczaj po upływie pierwszego miesiąca od zabiegu i uzależniony jest od stanu zdrowia w danym momencie, samopoczucia, rodzaju wcześniej wykonywanej pracy oraz intensywności leczenia i powikłań, które wystąpiły podczas pobytu w szpitalu. Osoby wykonujące prace biurowe mogą wrócić do pracy szybciej niż Pacjenci, którzy przed przeszczepem wykonywali ciężką pracę fizyczną, spędzali wiele dni w podróży lub pracowali w porze nocnej. W takich przypadkach warto pomyśleć o zmianie zajęcia, gdyż taki rodzaj pracy po zabiegu jest zbyt obciążający dla przeszczepionych narządów.
Pacjenci po przeszczepieniu narządów często pytają o możliwy termin powrotu do pracy i/lub szkoły. Jest to bardzo ważne zarówno w kontekście zdrowienia ciała jak i uwarunkowań natury psychologicznej. Powrót do codziennego życia, kontynuacja nauki lub satysfakcjonująca praca jest dla większości Pacjentów najlepszą psychoterapią.
Ważne
Pacjenci po przeszczepieniu powinni unikać pracy na świeżym powietrzu ze względu na stałe narażanie na zmiany temperatury i wilgotność, co zwiększa ryzyko odwodnienia i infekcji.
Osoby o statusie ucznia/studenta powinny wznowić naukę jak najszybciej po zabiegu, a wybór zawodu i przyszłej pracy powinien być dokonywany świadomie z uwzględnieniem powyższych zaleceń.
Autor:
Redakcja biorcyzycia.pl
Data aktualizacji:
2020-10-02 06:37:00
Autor:
Redakcja biorcyzycia.pl
Data aktualizacji:
2 października 2020
Powiązane tematy
Poleć znajomemu
Polecamy
Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?
skontaktuj się z namiCHIESI/KBŁ/BŻ/102/10/2020