Kolejne wizyty planowane są indywidualnie, w zależności od stanu pacjenta. W ciągu pierwszych 3 miesięcy po transplantacji zazwyczaj odbywają się co 2-3 tygodnie, z czasem odstępy pomiędzy wizytami są wydłużane. Docelowo – po około roku od transplantacji terminy wizyt ustalane są zwykle co 3 miesiące. Pierwsze wizyty odbywają się w ośrodku, w którym przeszczepiono narząd. Następnie Pacjenci mogą zdecydować się na odbywanie wizyt kontrolnych w poradni transplantacyjnej bliżej miejsca zamieszkania. Udając się do lekarza, zawsze warto wiedzieć, co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie.
Najczęściej pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po tygodniu od opuszczenia szpitala. Wynika to m. in. z tego, że stężenia leków immunosupresyjnych we krwi mogą się jeszcze wahać i wymagają częstszego monitorowania w pierwszych tygodniach po przeszczepieniu.
Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby dobrze przygotować się do wizyty*
- W dniu wizyty, przed pobraniem krwi do badań bądź na czczo.
- Nie wolno przyjmować porannej dawki leków immunosupresyjnych, których stężenie we krwi ma być zmierzone.
- Należy przygotować i zabrać ze sobą leki, których stężenie będzie mierzone oraz kanapkę i napój.
- Wszystkie inne leki należy przyjąć.
- Lek immunosupresyjny zabrany ze sobą należy przyjąć zaraz po pobraniu krwi na oznaczenie jego stężenia. Potem można już zjeść zabraną ze sobą kanapkę i napić się.
- Jeżeli chorujesz na cukrzycę, koniecznie zabierz ze sobą „pen” z insuliną i glukometr.
- Należy zabrać również prowadzony Dzienniczek Samokontroli zawierający informacje z pomiarów: ciśnienia tętniczego, masy ciała, ilości oddawanego moczu itp.
- Pacjenci chorujący na cukrzycę zabierają Dzienniczek samokontroli stężenia glukozy (nieważne czy jest to cukrzyca typu 1, 2 czy potransplantacyjna).
- Warto wcześniej przemyśleć i zanotować pytania, które chce się zadać lekarzowi w trakcie wizyty.
- Przed każdą wizytą warto aktualizować spis leków z uwzględnieniem zapasu każdego z nich (należy wiedzieć, ile opakowań leków zostało w domu, na jak długo jeszcze wystarczą). Dzięki takiemu podejściu Pacjent zawsze ma odpowiednią ilość leków w domu.
* Na podstawie: Red. Ewa Król, Dorota Miszewska-Szyszkowska, Wizyty kontrolne [w:] Broszura edukacyjna dla pacjentów po przeszczepieniu nerki lub wątroby, Warszawa 2019
Przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych oraz regularnie przyjmowane leki immunosupresyjne to kluczowe elementy w procesie rekonwalescencji Pacjenta po przeszczepie nerki lub wątroby.
Co zrobić, aby pamiętać o zaplanowanych wizytach u lekarza transplantologa?
- Zapisuj datę i godzinę w kalendarzu w telefonie. Ustaw przypomnienie – tygodniowe i dzień przed planowaną wizytą.
- Skorzystaj z tradycyjnego kalendarza ściennego lub planera z widokiem miesięcznym. Po ustaleniu wizyty od razu zaznacz ją w kalendarzu.
- Skorzystaj z terminarza wizyt kontrolnych dostępnego na naszej stronie www.biorcyzycia.pl w sekcji Materiały do pobrania.
- Poproś rodzinę o przypominanie o wizytach.
Powyższe wskazówki pomagają przygotować się i podpowiadają co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie. Dzięki dobrej organizacji i umiejętności zarządzania swoim procesem rekonwalescencji zwiększasz swoje szanse na szybki powrót do zdrowia po przeszczepie.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem i stosowaniem leków zapytaj swojego lekarza prowadzącego.
Autor:
Redakcja biorcyzycia.pl
Data aktualizacji:
2020-10-02 06:38:58
Autor:
Redakcja biorcyzycia.pl
Data aktualizacji:
2 października 2020
Powiązane tematy
Poleć znajomemu
Polecamy
Masz wątpliwości? Chcesz podzielić się swoją opinią?
skontaktuj się z namiCHIESI/KBŁ/BŻ/102/10/2020