Przez pewien czas (kilka tygodni) od zabiegu operacyjnego pozostajesz rekonwalescentem. W tym okresie nie powinieneś wykonywać zbyt dużego wysiłku fizycznego, powodującego wyraźne zmęczenie. Nadmierny wysiłek może doprowadzić do powstania przepukliny w bliźnie pooperacyjnej i później do konieczności naprawienia jej za pomocą operacji chirurgicznej. Ćwiczenia fizyczne, szczególnie siłowe, połączone z napinaniem mięśni brzucha i zginaniem tułowia, mogą sprawić, że dopiero co przeszczepiony narząd, który nie zdążył jeszcze wytworzyć zrostów z otaczającymi tkankami, może się przesunąć, obniżyć, a naczynia nerkowe lub moczowód mogą ulec zagięciu. Wówczas może być potrzebny kolejny naprawczy zabieg operacyjny.
Po około 6 miesiącach od zabiegu przeszczepienia narządu powinien być już możliwy powrót do aktywności fizycznej, nawet intensywnej, w tym do wyczynowego uprawiania sportu, szczególnie jeśli był on uprawiany przed przeszczepem. Decyzję podejmiesz wspólnie z Twoim prowadzącym lekarzem transplantologiem.
Racjonalny wysiłek fizyczny należy podejmować stopniowo, a w podjęciu decyzji o uprawianiu sportu powinien uczestniczyć lekarz.
spacery, pływanie (w przypadku pływania w basenie stosuj profilaktykę przeciwbakteryjną w postaci np. leków zawierających furazydynę). Unikaj intensywnych ćwiczeń mięśni brzucha.
Nie należy wykonywać ćwiczeń związanych z napinaniem mięśni brzucha, np. podnoszenie ciężkich przedmiotów o wadze powyżej 5–7 kg oraz pchanie lub ciągnięcie przedmiotów ważących powyżej 10–12 kg.
Możliwe są ćwiczenia i uprawianie dyscyplin sportowych odpowiadających własnej kondycji, zainteresowaniom i umiejętnościom. Nie zaleca się jednak uprawiania sportu kontaktowego, gdyż ćwiczenia te mogą uszkodzić nerkę (szczególnie sporty walki, piłka nożna, rugby). Należy bardzo dokładnie rozważyć czy warto kontynuować uprawianie sportów, szczególnie narażających Cię na urazy (np. jazda konna, wyścigi samochodowe).
WAŻNE:
Uprawiaj taki sport, który nie powoduje nadmiernego zmęczenia, nie naraża Cię na powstanie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej, nie wystawia Cię na nadmierne ryzyko utraty dobrze funkcjonującej przeszczepionej nerki.
Uzupełniaj na bieżąco płyny – Twój organizm odwadnia się podczas ćwiczeń.
Warto wspomnieć, że niektórzy pacjenci biorą udział w zawodach sportowych dla osób po transplantacji i osiągają w nich sukcesy (np. jazda na nartach, biegi). O zawodach sportowych po transplantacji można poczytać w internecie – również jest tam wiele zdjęć naszych pacjentów. Można rozważyć wzięcie w nich udziału.
Dla zachowania dobrej kondycji przeszczepionej nerki pamiętaj o jej właściwym ukrwieniu. Naczynia krwionośne (tętnica i żyła) doprowadzające i odprowadzające krew do nerki połączone są z naczyniami biodrowymi. Z tego powodu należy unikać długotrwałego siedzenia z podkurczonymi nogami. Warto co pół godziny wstać, wyprostować się i przespacerować chociaż kilka metrów. Warto położyć się i rozprostować wszystkie zagięte naczynia. Pomoże to w lepszym ukrwieniu i docelowo w utrzymaniu lepszej kondycji przeszczepionego narządu.
Na podstawie: „Broszura edukacyjna dla pacjentów po przeszczepieniu nerki lub wątroby”
Ewa Król, Beata Białobrzeska, Alicja Dębska-Ślizień, Beata Imko-Walczuk, Dorota Miszewska-Szyszkowska, Wydanie III, Warszawa 2020