Ból, tkliwość w okolicy przeszczepionej nerki jest zawsze niepokojącym objawem. Może świadczyć o zakażeniu, odrzucaniu przeszczepionego narządu lub o innych, równie poważnych powikłaniach. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z ośrodkiem przeszczepowym i ustalić dalszy plan działania. Samokontrola i samoobserwacja własnego organizmu pozwalają na wczesne dostrzeżenie niepokojących stanów oraz wdrożenie planu terapeutycznego tak, aby przeszczepiony narząd działał jak najdłużej. Nie warto odwlekać kontaktu z lekarzem. W takich przypadkach każda godzina jest bardzo cenna.
Ból w okolicy przeszczepionej nerki jest jednym z objawów ostrego odrzucania nerki. Inne objawy, jakie mogą występować to:
- stan podgorączkowy z niecharakterystycznymi objawami, wzrost ciśnienia tętniczego krwi lub
- bardziej nasilone objawy takie, jak: silny ból lub uczucie rozpierania w okolicy przeszczepionej nerki, gorączka powyżej 38 stopni C, zmniejszona ilość oddawanego moczu połączona ze wzrostem masy ciała i obrzękami, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, uczucie duszności.
Ostre odrzucanie nerki najczęściej występuje w okresie pierwszych 6 miesięcy od zabiegu transplantacji, jednak może pojawić się w okresie późniejszym. Spowodowane może być nieregularnym przyjmowaniem leków lub całkowitym zaprzestaniem ich przyjmowania. Również upośledzone wchłanianie leków z przewodu pokarmowego spowodowane ich nieprawidłowym przyjmowaniem, biegunką lub wymiotami może się do tego przyczynić. Zobacz inne niepokojące objawy odrzucania nerki.
W celu rozpoznania ostrego odrzucania nerki przeprowadza się biopsję. Sam zabieg polega na nakłuciu nerki specjalną igłą pod kontrolą USG przez znieczuloną wcześniej skórę. W wielu ośrodkach transplantacyjnych w ramach rutynowych badań wprowadzono biopsje protokolarne, które wykonywane są w pierwszym miesiącu po transplantacji oraz później w regularnych odstępach czasu. Dzięki takiemu podejściu, nieprawidłowości mogą zostać wykryte wcześniej, zanim pojawią się niepokojące objawy w postaci np. bólu w okolicy przeszczepionej nerki lub wątroby.
Badania laboratoryjne umożliwią ocenę rodzaju i nasilenia procesu ostrego odrzucenia nerki i na tej podstawie lekarz może zaordynować odpowiednie postępowanie. W przypadku potwierdzenia procesu ostrego odrzucania najczęściej stosuje się dożylnie duże dawki glikokortykosteroidów oraz modyfikuje się dawki innych leków immunosupresyjnych.
Co może uchronić przed odrzuceniem narządu?
- Stosowanie się do zaleceń lekarskich;
- Regularne wizyty u transplantologa;
- Regularne przyjmowanie leków immunosupresyjnych;
- Konsultacje z innymi specjalistami;
- Świadoma samokontrola;
- Obserwacja zmian skórnych;
- Reagowanie na niepokojące symptomy;
- Prowadzenie dzienniczka samokontroli;
- Zbilansowana dieta;
- Higieniczny tryb życia.
Stosowanie się do powyższych wskazówek z całą pewnością pozytywnie wpłynie na czynność nowego narządu.