Teleporada medyczna to klasyczna porada lekarza odbywająca się w czasie rzeczywistym, w czasie której pacjent i lekarz znajdują się w dwóch różnych miejscach (np. w domu lub w dowolnym miejscu na ziemi w którym Pacjent ma zasięg). Z kolei lekarz ma obowiązek zadbać o bezpieczne miejsce, z którego udziela teleporady, tak aby zapewnić pacjentowi poufność porady. Pacjent z lekarzem kontaktuje się za pomocą dostępnych środków komunikacji elektronicznej, np. telefon, komputer (Skype, Zoom i inne dostępne aplikacje). Teleporady nie są anonimowe, należy podać swoje dane osobowe, ale też inne niezbędne informacje na temat zdrowia, o które zapyta lekarz w trakcie telewywiadu medycznego. Lekarz w trakcie teleporady może wystawić e-receptę, skierowanie, zwolnienie (L4) lub zalecenia. Korzystanie z teleporad nie dotyczy tylko koronawirusa, ale każdej innej choroby czy dolegliwości zdrowotnej, z którą pacjent może się zwrócić do swojej przychodni czy szpitala.
W trakcie teleporady lekarz tworzy dokumentację medyczną pacjenta. Pacjent może przesyłać dokumentację medyczną lekarzowi drogą elektroniczną (np. poprzez pocztę e-mail czy zdjęcie w formie MMS) – na lekarzu spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanych przez niego danych osobowych i informacji chronionych. Zasady udzielania teleporad medycznych powinny być uregulowane w wewnętrznych procedurach szpitala/przychodni/gabinetu np. w formie regulaminu.
Warto pamiętać, że nie udziela się teleporad medycznych poprzez social media (Facebook, Instagram i inne). Jeśli w trakcie teleporady lekarz nie jest stanie dostatecznie ocenić stanu zdrowia pacjenta na odległość, to wówczas może zaprosić pacjenta do osobistego stawienia się w gabinecie lekarskim. Korzystanie z teleporad nie wyklucza możliwości bezpośrednich porad w gabinecie lekarskim (przychodni/szpitalu). Na teleporadę można się również umówić z lekarzem każdej specjalizacji, ale także z pielęgniarką, położną, psychologiem czy koordynatorem transplantacyjnym. Teleporady w ramach NFZ są bezpłatne – inne mogą być płatne.